Close

22 września, 2021

Jak przygotować się do fotografii ulicznej.

Fotografia uliczna jest z pewnością jednym z bardziej interesujących gatunków sztuki robienia zdjęć. Ten gatunek, jak żaden inny udowadnia, jak interesujący są ludzie, i że nawet w małych, rutynowych czynnościach można znaleźć coś interesującego. Najlepsza fotografia uliczna uwiecznia interesujące, dziwne lub prozaiczne chwile, które dowodzą, jak bardzo wszyscy jesteśmy do siebie podobni, mamy zbliżone rozterki i pragnienia. 

Jeśli jednak chcesz być naprawdę dobry w tego typu fotografii, potrzebujesz kilku porad, które pomogą Ci robić lepsze zdjęcia.

Poniżej przedstawię kilka najważniejszych wskazówek, które poprawią Twoje umiejętności w tej dziedzinie. 

  1. Korzystaj z odpowiedniego światła.
  2. Używaj obiektywu typu zoom.
  3. Znajdź interesujących ludzi.
  4. Miej przy sobie jeden obiektyw.
  5. Używaj łatwych elementów kompozycji.
  6. Nie oczekuj, że zrobisz wszystko w kwadrans.

Korzystaj z odpowiedniego światła.

Jedną z najważniejszych porad dotyczących fotografii ulicznej jest wychodzenie na zewnątrz z zamiarem wykonania sesji zdjęciowej tylko wtedy, gdy światło jest dobre. Należy więc fotografować wcześnie rano, kiedy słońce wschodzi i późnym wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi. Korzystne, miękkie oświetlenie sprawi, że nasze zdjęcia będą lepiej się prezentowały. 

Kiedy słońce jest nisko na niebie, o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć długie cienie, które sprawią, że Twoje fotografie będą o wiele bardziej interesujące. Jest to szczególnie ważne, jeśli fotografujesz w mieście, w którym jest wiele wysokich budynków.

Na szczęście to również godziny, kiedy najwięcej ludzi jest na zewnątrz. Rankiem wiele dużo ludzi się do pracy, natomiast pod wieczór wiele osób spędza czas w przyjaciółmi w ulubionym pubie, dlatego też właśnie wtedy wyrusza na miasto. 

Lukas Rychvalsky at Pexels

Używaj obiektywu typu zoom.

Jeśli chcesz wykonywać dobrej jakości zdjęcia, musisz być zaopatrzony w odpowiedni sprzęt, który umożliwi Ci dostosowywanie się do zmiennych warunków, podczas fotografowania w mieście. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia koniecznego do fotografii ulicznej jest obiektyw zmiennoogniskowy. 

Obecnie, wiele osób jest bardzo zaniepokojonych kwestiami prywatności. Oznacza to, że jeśli fotografujesz na ulic,y używając innego obiektywu niż zmiennoogniskowy, będziesz musiał zbliżyć się do fotografowanej osoby. 

Chociaż robienie zdjęć w miejscach publicznych jest dozwolone przez prawo i możesz robić zdjęcia przechodniów, to niekiedy możesz spotykać się z różnymi reakcjami, nawet bardzo nieprzyjemnymi.

Obiektyw typu zoom pomoże Ci robić zdjęcia ludzi wchodzących w interakcję z miastem bez nadmiernego zbliżania się do nich. 

Kiedy uczysz się robić zdjęcia uliczne, obiektyw zmiennoogniskowy jest najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie pracy. W miarę jak nabierzesz więcej doświadczenia, będziesz mógł coraz swobodniej wchodzić w interakcje z nieznajomymi. 

Znajdź interesujących ludzi.

Większość porad dotyczących fotografii ulicznej ma związek z tobą, czyli fotografem. Jednak to porada dotyczy fotografowanych obiektów, czyli najczęściej ludzi wchodzących w interakcje z określonym miejscem, albo innymi osobami.

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie interesujących osób jest wybranie jednego miejsca i skupienie się na dłuższej obserwacji. Niekiedy wystarczy nam piętnaście minut, jeżeli znajdziemy się w chętnie uczęszczanym miejscu, czasami musimy poświęcić jednak więcej czasu, zanim pojawi się ktoś na tyle interesujący, aby uwiecznić go na zdjęciu.

Obserwuj, jak wyglądają „zwyczajni” ludzie pojawiający się w tym miejscu. W ten sposób, gdy zobaczysz kogoś trochę nietypowego, będziesz wiedział, że nadaje się on do zrobienia dobrego zdjęcia.

Miej przy sobie jeden obiektyw.

Na każdą sesję zdjęciową powinieneś zabierać ze sobą tylko jeden obiektyw. 

Wiele porad związanych z fotografią uliczną skupia się na tym, aby proces robienia zdjęć był jak najłatwiejszy. Fotografowanie w mieście może stać się szybko zbyt przytłaczające ze względu na dużą ilość bodźców, którymi jesteśmy bombardowani. Jest to szczególnie trudne dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w fotografii ulicznej. 

Zabierając ze sobą tylko jeden obiektyw na każdą sesję, ograniczasz ilość czasu, który musisz poświęcić na manipulowanie sprzętem fotograficznym, co z kolei zwiększa ilość czasu, jaką poświęcasz na skupienie się na otoczeniu, co jest najważniejszym elementem fotografowania. 

Używaj łatwych elementów kompozycji.

Każde miasto jest wypełnione wieloma liniami prostymi, których możemy użyć w tworzeniu kompozycji zdjęcia. 

Obiekty takie jak chodniki, mosty i drogi zmuszą oko widza do skupienia na określonych miejscach zdjęcia, tworząc przepływ uwagi wzdłuż linii, która kieruje oko widza do głównego tematu fotografii. Wykorzystując tę naturalną tendencję, po prostu usiąść na początku jednego z tych obszarów np. przed mostem i poczekaj, aż ktoś  po nim przejdzie. 

Ronaldo Santos at Pexels

Nie oczekuj, że zrobisz wszystko w kwadrans.

Jeśli jesteś początkującym fotografem, prawdopodobnie będziesz myślał, że zrobienie dobrego zdjęcia zajmuje o wiele mniej czasu niż w rzeczywistości. 

Jednak nawet wytrawni fotografowie potrzebują kilku minut, by zadziałał ich fotograficzny instynkt. 

Nie oczekuj więc, że uda Ci się zrobić wiele w krótkim czasie. Zalecam, abyś poświęcił co najmniej godzinę na fotografowanie. Dzięki temu uda Ci się dostrzec o wiele więcej, a tym samym będziesz gotowy do uchwycenia naprawdę ciekawych ujęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *