Close

23 lutego, 2022

Kilka wskazówek dotyczących robienia stylowych zdjęć mody za pomocą smartfona.

Zazwyczaj smartfony nie są postrzegane jako narzędzia do robienia zdjęć modowych, ale współczesne modele wyposażone są w tak dobre aparaty, że szkoda byłoby ich nie używać do tego typu fotografii.

Oto kilka wskazówek i porad dotyczących robienia zdjęć mody za pomocą smartfona, które pomogą Ci uchwycić spektakularne zdjęcia nawet bez lustrzanki cyfrowej.

Znajdź dobrą koncepcję.

Planując sesję zdjęciową na smartfonie, znajdź w internecie zdjęcia, które Ci się podobają  i wykorzystaj je do stworzenia własnego moodboardu. Pomyśl o tym jako o albumie, w którym przechowujesz wszystko, co Cię inspiruje.

Najpopularniejsze narzędzia do moodboardów online to Pinterest i Milanote. Te aplikacje umożliwiają publikowanie zdjęć i udostępnianie ich innym osobom.

Stworzenie moodboardu nie tylko pomaga lepiej zwizualizować koncepcję nadchodzącej sesji zdjęciowej, ale także upraszcza proces przekazywania jej modelce i innym uczestnikom sesji. Przykładowo, aby zapoznać modelkę ze swoim pomysłem, wystarczy, że prześlesz jej link do przygotowanej prezentacji.

Znajdź odpowiednią lokalizację.

Po opracowaniu koncepcji następnym krokiem jest znalezienie miejsca na sesję zdjęciową. Oczywiście najbardziej oczywistym podejściem jest odszukanie dostępnych przestrzeni publicznych, takich jak place, parki i plaże. Możesz też poszukać mniej popularnych lokalizacji, które pozwolą na zrobienie spektakularnych zdjęć. 

Dodaj niezbędne akcesoria do swojego smartfona.

Smartfony są wyposażone w doskonałe aparaty, ale ze względu na cechy konstrukcyjne nie tak wygodne w użyciu jak standardowe lustrzanki. Dodatkowy uchwyt lub statyw może sprawić, że smartfon będzie bardziej ergonomiczny i stabilny podczas sesji fotograficznej. W ostateczności statyw może również służyć jako uchwyt, zapewniając bezpieczny i wygodny chwyt smartfona podczas fotografowania.

Zwróć uwagę  na oświetlenie.

Nawet jeśli uważasz, że smartfon nadaje się do fotografowania w słabym świetle, do fotografowania mody lepiej wybrać lokalizację z dobrym oświetleniem.

Pamiętaj, że czujnik aparatu w Twoim smartfonie jest mniejszy niż w konwencjonalnym aparacie. A zatem, aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcie, potrzebuje dużo światła. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania szumu na fotce z powodu niewystarczającego oświetlenia.

Najlepszy czas na fotografowanie to poranek lub późne popołudnie. Wtedy słońce jest na tyle jasne, by robić wysokiej jakości zdjęcia smartfonem, a jednocześnie nie tworzy ostrych cieni, które sprawiają, że ludzie wyglądają mniej korzystnie.

Jeśli fotografujesz w pomieszczeniach, unikaj sztucznego oświetlenia, gdy tylko jest to możliwe. Często nadaje zdjęciom nienaturalny kolor, przez co model może wyglądać nieatrakcyjnie. Zamiast tego spróbuj ustawić modelkę w pobliżu okien lub drzwi, gdzie możesz korzystać z naturalnego światła z zewnątrz.

Zwróć uwagę na kompozycję.

Podczas robienia zdjęć modowych zawsze pamiętaj o kompozycji. Najlepiej jest kierować się zasadą trójpodziału, zwłaszcza że każda aplikacja obsługująca aparat w smartfonie posiada taką funkcję.

Po włączeniu wyświetlania siatki w aplikacji aparatu umieść główny obiekt jak najbliżej punktów przecięcia zamieszczonych linii. W większości przypadków umieszczamy tam głowę lub oczy modelki.

EVG Kowalievska at Pexels

Użyj blokady AE/AF

Autofokus w smartfonie nie zawsze działa poprawnie. Czasami przez to aparat skupia się na niewłaściwych obszarach kadru, co powoduje rozmycie obrazu w ważnych punktach naszego zdjęcia. Aby temu zapobiec, dotknij twarzy modela (lub innego ważnego miejsca, który określa temat twojego zdjęcia) na wyświetlaczu smartfona, aby upewnić się, że aparat ustawi na nim ostrość. Przytrzymaj palec na wyświetlaczu przez około dwie sekundy, aż włączysz blokadę AE/AF.

Eksperymentuj z kątami.

Eksperymentując z kątami, pod jakimi wykonujesz zdjęcie, możesz uczynić je dzięki temu wiele ciekawszym. Oprócz zwykłego kąta na poziomie oczu możesz spróbować ujęć z niskiej perspektywy lub z góry. W zależności od tego, jaki obraz chcesz uzyskać na zdjęciu, możesz wypróbować inne niestandardowe ustawienia aparatu.

Na przykład za pomocą kija do selfie można symulować zdjęcie z drona, aby wzmocnić efekt, musisz maksymalnie wyciągnąć ramię. Wykonaj zdjęcie, korzystając z pilota lub samowyzwalacza w aplikacji aparatu w smartfonie.

Ponadto możesz wypróbować kreatywne kąty, takie jak kąt holenderski . Wystarczy po prostu lekko przechylić smartfon w lewo lub w prawo i wtedy zrobić zdjęcie. Ten kąt jest nietypowy dla widza, więc automatycznie wzbudza jego zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *