Close

27 stycznia, 2022

Fotografowanie płatków śniegu.

Wielu amatorów fotografii zimowej uwielbia robić zdjęcia pojedynczych płatków śniegu. Niewątpliwie te ujęcia są niepowtarzalne i niesamowite, ale jeśli chcemy wykonać je naprawdę dobrze, to musimy się do tego przedsięwzięcia odpowiednio przygotować. Wiąże się to oczywiście z wyborem odpowiedniego sprzętu fotograficznego, ale także powinniśmy zapoznać się z konkretnymi technikami, które nam to umożliwią.

Na co warto zwrócić uwagę, fotografując płatki śniegu?

Jeśli dysponujemy aparatem fotograficznym z obiektywem, który jest odpowiedni do makrofotografii, przygotowaliśmy adekwatne tło /najlepiej ciemne/, to pozostaje nam tylko nieco popraktykować i zrobić wiele pięknych ujęć śniegowych płatków. Wcześniej jednak warto skorzystać z doświadczenia profesjonalnych fotografów.  Zazwyczaj do wykonywania zdjęć płatków śniegu, korzystają oni z kilku przydatnych sposobów i technik, które w znacznym stopniu ułatwiają ten proces. Jedną z nich jest tzw. focus stacking, czyli technika, w której wykonujemy wiele klatek tego samego obiektu, w różnych punktach ostrości, a następnie łączymy je w przetwarzaniu końcowym, w celu uzyskania ostatecznego, ostrego obrazu

Egor Kamelev at Pexels

Dlatego też fotografując płatek śniegu, po prostu musimy poruszać aparatem do przodu i do tyłu, wykonując serię zdjęć. Bardzo przydatne jest korzystanie z trybu zdjęć seryjnych. Kluczowe jest zrobienie wystarczającej liczby zdjęć, aby każdy fragment płatka śniegu był ostry, w co najmniej jednym ujęciu. Po prostu przy dużych powiększeniach tylko maleńki skrawek naszego płatka śniegu będzie w jednym momencie ostry. 

Do wykonania tego rodzaju fotografii, trudno używać statywu, ponieważ odpowiednie jego ułożenie tzn. ustawienie szyny ogniskującej, aby wszystko było idealne, zajmuje dosyć dużo czasu i mogą one po prostu stopnieć.  Właśnie dlatego musimy działać niezwykle szybko, żeby uchwycić na zdjęciu te niesamowite, mroźne kryształki. Oczywiście do obróbki zdjęć możemy użyć Photoshopa, aby poprawić jakość swoich fotograficznych plików. Więc zamiast żmudnego ustawiania statywu, należy znaleźć ładny płatek śniegu, ustawić kąt aparatu tak, abyśmy mogli uzyskać pożądane odbicie, robiąc zdjęcia próbne, a następnie wykonać właściwą sesję. Jednak przed jej rozpoczęciem powinniśmy również upewnić się, że fotografujemy pod kątem. W ten sposób możemy wydobyć odbicia powierzchni, oraz pryzmatyczne, wyraźne i żywe kolory centralne.

Po zrobieniu ciekawych ujęć będziemy musieli zająć się końcowym etapem, czyli właściwą obróbką i przetwarzaniem swoich cyfrowych plików.

W tym celu powinniśmy wziąć swój skumulowany obraz i wyedytować go, jak każde inne ujęcie. Aby podkreślić płatek śniegu, musimy zdjęcie odpowiednio przyciąć i usunąć elementy rozpraszające uwagę, które znajdują się w tle, a następnie dostosowujemy ekspozycję i kontrast, aby uzyskać spójną całość.

Nie powinniśmy obawiać się, że coś się nie uda, tylko robić wiele ujęć, bawić się obrazem i eksperymentować. Dzięki wytrwałości i konsekwencji z całą pewnością uzyskamy wspaniałe fotograficzne efekty.

Życzymy więc wielu wspaniałych zdjęć i kreatywnej zabawy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *