Close

22 listopada, 2021

Sprzedawanie zdjęć – jak zwiększyć swoje zarobki.

Współcześnie istnieje wiele sposobów zarabiania na robieniu zdjęć. Oczywiście oprócz zaplanowanych sesji fotograficznych dla klientów, możemy też wykonywać fotografię produktową, czy sprzedawać swoje fotki do banków zdjęć. Jednym z ciekawych sposobów zarabiania na fotografii jest także sprzedaż odbitek wielkoformatowych i gotowych kolekcji zdjęć w postaci albumów fotograficznych lub fotoksiążek.

Jednak w tym wypadku nie powinniśmy czekać na zakończenie sesji zdjęciowej. Proces rozpoczyna się na etapie wstępnego spotkania z klientem. W dzisiejszych czasach większość ludzi preferuje wersje cyfrowe, dlatego powinieneś poinformować ich, dlaczego ważne jest przechowywanie wspomnień na wysokiej jakości wydrukach.

Poniżej przedstawimy kilka porad, jak możesz zacząć zarabiać na sprzedaży swoich zdjęć.

Omów z klientem znaczenie wydruku zdjęć.

W 2019 r. zrobiono ponad bilion zdjęć, a większość z nich na krótko pojawiła się w sieciach społecznościowych, a następnie ginęła wśród podobnych fotek, by w końcu całkowicie ulec zapomnieniu. Drukowane fotografie dają nam możliwość niemal fizycznego kontaktu ze sceną utrwaloną na zdjęciu, chętniej też wracamy do nich nawet po wielu latach. Zachęć klientów, aby nie tylko przechowywali fotki na karcie pamięci lub dysku laptopa, ale także utrwalali swoje wyjątkowe chwile w druku.

Dominika Roseclay at Pexels

Opowiedz historię swoimi zdjęciami.

Wykorzystaj informacje, których nauczyłeś się podczas pierwszego spotkania, aby lepiej przemyśleć i zrozumieć, jaki rodzaj oświetlenia i stylu pozowania sprawdzi się u klienta. Kiedy zostanie to ustalone, staraj się nie odbiegać od swoich wytycznych, aby sesja zdjęciowa była konsekwentna. Ponadto, wypróbuj różne ogniskowe oraz wszystkie kąty, które pomogą Ci uzyskać najlepsze ujęcia i opowiedz historię, która najlepiej wyrazi charakter klienta.

Stwórz odpowiedni projekt.

Pracując nad projektami kolaży ściennych, rozkładówek albumów, czy fotoksiążek, wybierz bohatera sesji zdjęciowej, a następnie dodaj zdjęcia, które w pewien sposób go uzupełniają. W ten sposób możesz uchwycić specyficzny nastrój i uczucia, które chcesz przekazać przez serię fotografii. Staraj się, aby dany projekt był jak najbardziej spójny. Jeżeli przedstawiasz jakąś historię, trzymaj się odpowiedniej chronologii oraz zachowuj spójność przedstawianych miejsc. 

Kiedy już przygotujesz projekt i zostanie on zatwierdzony przez klienta, wyślij go do sprawdzonego fotolabu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że jakość wydruku będzie na najwyższym poziomie.

Oferuj dodatkowe opcje.

Niezależnie od upodobań klienta, zawsze znajdzie się rozwiązanie, które go zainteresuje. Profesjonalne fotolaby oferują ogromny wybór różnych rodzajów druku, od tradycyjnych materiałów po druk na płótnie, metalu czy drewnie. Miłośnikom urozmaicenia możemy zaproponować różne typy ramek z możliwością szybkiej zmiany zdjęć, druk XXL na papierze jedwabistym, a nawet nadruki na fotogadżetach.

Udzielaj bezpłatnej konsultacji po sesji zdjęciowej.

Taki drobiazg będzie świetnym uzupełnieniem Twojego pakietu usług i pozwoli Ci zachęcić klientów do utrwalenia na papierze swoich zdjęć. Możesz nawet użyć specjalnie przygotowanych wizualizacji, aby pokazać, jak zdjęcie będzie pasować do danego wnętrza. Bardzo pomocne jest również posiadanie przykładów z poprzednich sesji zdjęciowych, którymi można podzielić się z klientami, aby mogli zobaczyć wysokiej jakości odbitki. 

Przy zamawianiu pakietu usług zaoferuj zniżkę.

Jeśli w ramach pakietu usług oferujesz klientom zniżkę na zakup wydrukowanych zdjęć, znacznie chętniej zdecydują się na ich zamówienie właśnie u Ciebie, zwłaszcza po wcześniejszej konsultacji. Jeżeli na stałe współpracujesz z jakimś fotolabem, to z pewnością możesz uzyskać od niego korzystne warunki, dzięki którym będziesz mógł zaoferować specjalne rabaty.

Jeśli ludzie wybrali Cię do uchwycenia ważnych chwil w ich życiu, oznacza to, że cenią fotografię jako sposób na utrwalanie wspomnień. Drukowane egzemplarze to sytuacja korzystna dla obu stron. Klienci otrzymują doskonałej jakości zdjęcia, a Ty posiadasz dodatkowe źródło dochodu.

Oto krótkie podsumowanie poprzednich punktów, które pomogą Ci zwiększyć rentowność Twojej firmy fotograficznej dzięki sprzedaży produktów do druku:

  • Omów z klientem znaczenie wydruku zdjęć.
  • Opowiedz historię swoimi zdjęciami.
  • Stwórz odpowiedni projekt.
  • Oferuj dodatkowe opcje.
  • Udzielaj bezpłatnej konsultacji po sesji zdjęciowej.
  • Przy zamawianiu pakietu usług zaoferuj zniżkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *