Najczęstsze błędy w fotografii mobilnej.
Aparat w telefonie stał się najczęściej spotykanym aparatem fotograficznym. Jest on niezwykle prosty w użyciu a jednocześnie dostępny niemal dla każdego.
Jednak jeśli chcesz poważnie podejść do fotografii mobilnej, powinieneś zrobić coś więcej niż tylko nacisnąć spust migawki.
Dlatego poniżej przygotowaliśmy listę najczęściej popełnianych błędów, która pomoże Ci poprawić Twój warsztat fotograficzny. Dzięki zapoznaniu się z nią i zastosowaniu do przedstawionych porad wykonane przez Ciebie zdjęcia będą z pewnością prezentowały się o wiele lepiej.
- Brak wyraźnego tematu.
- Złe oświetlenie
- Używanie lampy błyskowej wbudowanej w aparat.
- Korzystanie z zoomu cyfrowego.
- Ignorowanie trybu manualnego
- Za mało praktyki
Brak wyraźnego tematu.
Temat zdjęcia jest niezwykle ważny. To właśnie on jest głównym celem każdego fotografa. Bez wyraźnego tematu, uchwycona scena będzie zrozumiała tylko dla Ciebie.
Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że temat będzie nieczytelny. Przykładowo dzieje się się tak, kiedy fotografowany obiekt wtapia się w tło, do tego stopnia, że musimy podjąć wysiłek, aby go dostrzec. Może też być zbyt oddalony od nas, jest zbyt ciemny lub zbyt niewyraźny. Pamiętaj, że bez odpowiednio wyeksponowanego głównego tematu, Twoje zdjęcie nie będzie wyglądało atrakcyjnie.
Złe oświetlenie
Oświetlenie jest kręgosłupem fotografii. Jeżeli zadbasz o nie, twoje zdjęcia wyjdą perfekcyjnie. Jeżeli jednak scena będzie niedoświetlona, to bez względu na inne czynniki Twoje zdjęcie będzie nadawać się wyłącznie do usunięcia.
Ponieważ sensory smartfonów są bardzo małe, potrzebują jak najwięcej światła, aby mogły tworzyć obrazy o przyzwoitej jakości. Nie stanowi to większego problemu podczas wykonywania zdjęć na zewnątrz w ciągu dnia. Problem pojawia się w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia.
Gdy oświetlenie jest niewystarczające, aparat zrekompensuje to poprzez zwiększenie czułości ISO. Mimo, że do pewnego stopnia działa to dobrze, wprowadza szum cyfrowy, który może dość znacznie pogorszyć jakość zdjęcia.
Chcąc uniknąć złego oświetlenia i związanych z nim problemów, należy upewnić się, że zdjęcia są wykonywane w miejscach, które są odpowiednio eksponowane przez światło.
Jeśli fotografujesz w nocy, lub ciemnym pomieszczeniu. powinieneś doświetlić fotografowany obiekt. W tym celu możesz użyć niemal każdego dodatkowego źródła światła, począwszy od lamp ulicznych po lampki stołowe.
Używanie lampy błyskowej wbudowanej w aparat.
Powyżej wspomniałem o potrzebie dobrego oświetlenia, szczególnie w nocy lub w miejscach, gdzie warunki oświetleniowe są słabe. Często, aby zrekompensować brak oświetlenia, wiele osób ucieka się do korzystania z lampy błyskowej, która jest wbudowana w naszego smartfona. Niestety nie zawsze jest to dobry pomysł.
W przypadku korzystania z dedykowanego aparatu, fotografowanie z lampą błyskową może przynieść naprawdę oszałamiające rezultaty. W zależności od rodzaju używanej lampy błyskowej jej światło można rozproszyć, odbijać od powierzchni lub zdalnie wyłączyć poza aparatem. Dzięki temu możemy oświetlać obiekt w dowolny sposób, wykorzystując potencjał lampy.
Lampa błyskowa aparatu telefonicznego nie jest odłączana ani regulowana. Chociaż w różnych telefonach stosowane są różne rodzaje lamp błyskowych, wszystkie one są znacznie mniej wydajne niż lampy błyskowe stosowane w standardowych aparatach fotograficznych.
Zdjęcia zrobione z włączoną lampą błyskową aparatu telefonu mają nienaturalną kolorystykę. Obiekty znajdujące się bliżej aparatu są zwykle bardziej wyeksponowane, podczas gdy tło pozostaje ciemne. Istnieje również ryzyko, że na zdjęciach pojawią się czerwone oczy. Natomiast błyszczące powierzchnie będą odbijać światło, co spowoduje odblaski.
Nie oznacza to, że nie można w ogóle robić zdjęć z lampą błyskową w telefonie. Na rynku dostępnych jest kilka bezprzewodowych lamp błyskowych do aparatów fotograficznych w smartfonach. Łączą się one i komunikują z telefonem bezprzewodowo i są bardzo wygodne w użyciu.
Korzystanie z zoomu cyfrowego.
Kiedy obiekt jest od nas oddalony, wiele osób korzysta z funkcji zoomu w aparacie. Pamiętajmy jednak, że większości przypadków, aparat używa zoomu cyfrowego. Jego minusem jest to, że funkcja ta wyraźnie pogarsza jakość obrazu.
Obiektywy powiększające w większych aparatach wykorzystują zoom optyczny, który używa szklanych elementów wewnątrz obiektywu do powiększenia obrazu. Dzięki temu fotografowana scena zachowa wysoką jakość.
Natomiast zoom cyfrowy wykorzystuje oprogramowanie, które przycina obraz, a następnie rozciąga go, aby zmieścił się w kadrze. Uzyskane w ten sposób zdjęcie jest zwykle gorszej jakości.
Jeśli czujesz potrzebę powiększenia, podejdź bliżej do obiektu. Jeśli nie jest możliwe, aby zbliżyć się do obiektu, zrób zdjęcie bez powiększania, a następnie wykadruj je podczas późniejzej edycji.
Inną opcją, którą możesz wypróbować, jest dołączenie zewnętrznego obiektywu. Jeśli dołączysz dobrej jakości obiektyw do aparatu telefonu, pomoże Ci on przybliżyć obiekt bez utraty jakości obrazu.
Ignorowanie trybu manualnego
Większość osób wykonując zdjęcia korzysta niemal wyłącznie z trybu automatycznego.
Oczywiście fotografowanie w tym trybie nie jest złą rzeczą. To niesamowite, jak współczesne aparaty w smartfonach potrafią wykonywać idealne ujęcia ograniczając naszą rolę do wybrania odpowiedniej sceny.
Minus tego rozwiązania jest to, że nie mamy kontroli, nad ostatecznym wyglądem naszej fotografiii.
Fotografowanie w trybie manualnym ma wiele zalet. Po pierwsze, daje Ci pełną kontrolę nad tym, jak zdjęcie powinno wyglądać. Otwiera to przed Tobą drzwi do bycia kreatywnym w sposobie robienia zdjęć.
Chociaż większość ludzi unika fotografowania w trybie manualnym, warto się nim zainteresować i zainwestować swój czas w jego poznanie.
Za mało praktyki
Jedynym sposobem, aby poprawiać swoje umiejętności, jest powtarzanie czynności, którą chcemy udoskonalić. Nikt od razu nie jest dobrym fotografem mobilnym. Wymaga to odpowiedniej ilości praktyki.
Nie oznacza to częstego robienia przypadkowych zdjęć z nadzieją, że po każdym ujęciu nasze umiejętności będą się poprawiać.
Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności fotografowania w plenerze przy naturalnym oświetleniu, spędź dzień na zewnątrz, robiąc zdjęcia różnych obiektów o różnych porach dnia. Fotografuj wybrany temat to tak długo, aż nabierzesz wprawy i zrozumiesz, jak pracować z oświetleniem. Gdy już będziesz zadowolony, przejdź do następnego elementu fotograficznego abecadła.
Po pewnym czasie takie rzeczy jak kompozycja, ustawienia aparatu, oświetlenie itp. będą przychodzić Ci naturalnie. Z czasem wyrobisz “dobre oko” do robienia zdjęć telefonem. Musisz po prostu ćwiczyć i oczywiście dobrze się przy tym bawić.