Close

28 grudnia, 2021

Jak dobrać właściwe oświetlenie w fotografii portretowej?

Obecne czasy sprzyjają popularyzacji fotografii portretowej. Z całą pewnością przyczyniają się do tego niezwykle lubiane, właściwie przez wszystkich portale społecznościowe, takie jak na przykład Facebook, czy też Instagram. Jednakże, aby umieścić tam swoje zdjęcie, wystarczy zwykła fotografia wykonana smartfonem. Chyba że mamy większe oczekiwania od swoich fotograficznych portretów, to wówczas warto zaopatrzyć się w odpowiedni aparat, taki jak np. cyfrowa lustrzanka i dowiedzieć się, na czym należy się skoncentrować, żeby zrobić udane ujęcia portretowe.

Wskazówki dotyczące oświetlenia w fotografii portretowej

Światło słoneczne, czyli naturalne źródło światła to najprostszy i najszybszy sposób na doświetlenie swoich fotografii portretowych. Sztuka takiego oświetlenia polega na blokowaniu i pozycjonowaniu światła. Prostym sposobem na uzyskanie dobrych rezultatów jest użycie okna, ponieważ otaczające go ściany naturalnie blokują światło, tworząc kierunkowe źródło. Rozmiar okna określi stopień jego rozproszenia.

Po prostu bardziej rozproszone lepiej nadaje się do fotografii portretowej. Aby uzyskać ciekawy, estetyczny efekt na naszym zdjęciu, powinniśmy więc poszukać miękkiego, rozproszonego źródła. Jest to zdecydowanie korzystniejsze, zwłaszcza w przypadku portretów, ponieważ pomaga to ukryć pory skóry i wygładzić zmarszczki, zmniejszając różnicę między cieniami.

W pochmurny dzień na zewnątrz znajdziemy miękkie światło, pozbawione bezpośredniego, słonecznego blasku. Ustawiając obiekt fotografii przy oknie wychodzącym na północ, możemy uzyskać podobny efekt i subtelnie złagodzić rysy twarzy. 

JC Romero at Pexels

Z kolei bezpośredni słoneczny blask, to inaczej światło twarde. Niezależnie od tego, czy model jest wewnątrz, czy na zewnątrz to rozpoczynając swoją przygodę z fotografią portretową, najlepiej unikać takiego, ostrego oświetlenia, ponieważ trudniej jest je kontrolować. Tworzy ono ekstremalną jasność, zaczynając od przepastnych czarnych cieni po rozpalone do białości refleksy. Podkreśla również teksturę skóry i rzuca ostre, niepochlebne cienie.

Trudno też uzyskać dobrą ekspozycję w ostrym, bezpośrednim świetle słonecznym. Cienie wydają się zbyt ciemne, a oświetlone obiekty zbyt jasne. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że osoba fotografowana będzie zmuszona zmrużyć oczy, jeśli spojrzy w stronę słońca.

Kluczem do doskonałych portretów jest uchwycenie zarówno światła, jak i cieni. Aby uzyskać odpowiednią i szybką konfigurację portretową, po prostu powinniśmy umieścić obiekt przed oknem i sfotografować go z pewnej odległości. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, jak światło wpadające do środka, szybko słabnie, gdy przechodzi przez pomieszczenie. Powinniśmy również zachęcić fotografowaną osobę, żeby spojrzała w naszą stronę. Dzięki temu uda się nam uzyskać oszałamiające, miękkie cienie na twarzy. Możemy także poprosić ją, aby wyjrzała przez okno, aby uzyskać zaakcentowany profil. Powinniśmy jednak unikać fotografowania obiektu pod światło, ponieważ grozi to niedoświetleniem naszego zdjęcia.

Ubrania i stylizacje również mają duży wpływ na wygląd fotograficznego portretu. Dlatego też, aby uzyskać klasyczne, ponadczasowe podejście, należy użyć neutralnych i ziemistych odcieni, takich jak brązy, szarości, biele i czernie. Możemy też dodać więcej energii przy pomocy żywych kolorów ubrań, makijażu lub kolorowego tła. Jednakże powinniśmy unikać mieszania tych wszystkich trzech opcji, chyba że czujemy się pewnie za okiem obiektywu. Jeśli chcemy uchwycić dokładne odwzorowanie kolorów, to musimy także dopasować balans bieli aparatu do dostępnego oświetlenia. Jeśli na zewnątrz jest słonecznie, to musimy wybrać opcję – słoneczny dzień.  Odpowiednie ustawienie wybieramy również w dzień pochmurny, a fotografując w pomieszczeniu, ustawiamy właściwe odcienie żarówki, to znaczy niebieskie, lub ciepłe, czyli żółte.

Wszystkie te źródła światła wyglądają inaczej, np. światło słoneczne jest średnio stonowane, a z żarówki bardziej pomarańczowe. Wybór odpowiedniego ustawienia zmusza aparat do dokładnego odtwarzania kolorów, ponieważ kompensuje to przesunięcie punktu bieli. Jeśli nie mamy pewności, czy wszystko wygląda dobrze, to musimy upewnić się, że fotografujemy w formacie pliku RAW, zamiast JPEG i zmienić go podczas późniejszej edycji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *