Jak robić lepsze zdjęcia zwierzętom domowym?
Właściciele zwierząt bardzo często robią fotki swoim pupilom. Dlatego, jeśli masz zwierzaka, prawdopodobnie posiadasz mnóstwo zdjęć, które udostępniasz znajomym w Internecie. Być może nawet, niektóre z nich wywołujesz, aby później umieścić je w ramce na biurku, albo zawiesić na ścianie.
W tym artykule omówię kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić lepsze zdjęcia Twojego czworonoga.
Wyraź charakter swojego pupila.
Kiedy zdecydujesz się sfotografować swojego futrzanego przyjaciela, nie zapomnij o jego charakterze. Znajomość szczególnych cech Twojego pupila pozwoli Ci skupić się na jego osobowości, a dzięki czemu każde zdjęcie będzie posiadało niepowtarzalny wyraz.
Pamiętaj o miejscu, w którym fotografujesz.
Kolejną wskazówką, aby uzyskać wspaniałe zdjęcia zwierząt domowych, jest zapewnienie odprężającej atmosfery. Fotografując w komfortowym dla niego miejscu, które już zna, możesz uniknąć wielu problemów, które pojawiają się, gdy zwierzę jest zdenerwowane lub jest mu niewygodnie. Wybierz miejsce, które Twój zwierzak kocha i czuje się w nim doskonale.
Pamiętaj o oświetleniu.
Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcia, to najlepiej wybierz pochmurne dni. Światło słoneczne rozpraszane przez chmury jest równomierne, tworzy miękkie cienie i sprawia, że nawet koty i psy mające ciemną sierść wyglądają dobrze na fotografiach. Zamiast robić zdjęcia w słoneczne popołudnie, kiedy cienie są najostrzejsze, rozważ spacer wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Staraj się również unikać używania lampy błyskowej – może to przestraszyć zwierzaka i spowodować powstanie efektu czerwonych oczu.
Jeśli jednak nie możesz obejść się bez lampy błyskowej (nie ma w ogóle naturalnego światła lub nie nadaje się do fotografowania), spróbuj użyć zewnętrznej lampy lub w ostateczności skieruj wiązkę światła w górę.
Zwróć uwagę na otoczenie.
Jeśli chcesz, aby zwierzę było w centrum uwagi, tło powinno być proste i minimalistyczne. Świetnym przykładem do fotografii plenerowej jest otwarta przestrzeń z bujną, zieloną trawą. Podczas fotografowania w pomieszczeniach dobrym pomysłem jest wybranie pokoju z jasnymi ścianami i neutralnym dywanem. Jeśli odpowiednie tło jest trudne do znalezienia, dostosuj ustawienia aparatu tak, aby było rozmyte.
Rób zdjęcia na wysokości oczu zwierzaka.
Zmiana perspektywy, która sprawi, że spojrzysz swojemu zwierzakowi w oczy, może pomóc w osiągnięciu lepszych efektów. Znajdując się na poziomie zwierzęcia, można stworzyć ujęcie z jego, a nie z „ludzkiej” perspektywy. Ten efekt wygląda znacznie atrakcyjniej i lepiej wyraża osobowość Twojego pupila.
Podejdź bliżej.
Chociaż zdjęcia całej sylwetki zwierzaka może być interesujące, ludzie uwielbiają również zbliżenia zrobione pod różnymi kątami, które uwydatniają drobne szczegóły, takie jak urocze piegi wokół wąsów, mokry błyszczący nos lub różowe opuszki łap.
Jeśli Twój zwierzak jest zbyt aktywny lub masz trudności ze sfotografowaniem go z bliskiej odległości, wypróbuj obiektyw zmiennoogniskowy. Zrekompensuje on dystans i dzięki niemu możesz uzyskać podobny efekt.
Kolejną zaletą długich ogniskowych jest to, że możesz usunąć niepotrzebne elementy rozpraszające dzięki głębi ostrości, rozmywając tło i umieszczając swojego pupila w centrum uwagi.
Przykuj uwagę zwierzęcia.
Przysmaki, zabawki, gwizdki wysokotonowe i inne hałaśliwe przedmioty mogą pomóc przyciągnąć uwagę Twojego zwierzęcia. Staraj się trzymać zwierzaka blisko aparatu, aby pozostawał w kadrze i patrzył na Ciebie. Uczyń z sesji wspólną zabawę, która sprawi, że fotografowanie stanie się dla was czystą przyjemnością.
Rób dużo zdjęć i nagradzaj za nie swojego zwierzaka.
Nigdy nie uważaj, że masz zbyt dużo zdjęć. Im więcej fotek, tym większa szansa, że wśród nich znajdzie się to idealne ujęcie. Nie zapomnij też nagrodzić swojego futrzanego przyjaciela za świetną pracę modela. Mnóstwo pochwał i drobnych smakołyków sprawdzi się w tym celu najlepiej, a także wzmocni waszą przyjaźń.
Zachowaj cierpliwość.
Pamiętaj, aby od czasu do czasu robić przerwy i odpoczywać, zwłaszcza gdy Twój pupil ma problem z usiedzeniem w bezruchu. Cierpliwość jest kluczowa, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których na zdjęcie portretowe trzeba poczekać, aż zwierzę się uspokoi. Bądź pewny siebie i pamiętaj, że pozwalając swojemu zwierzakowi być sobą podczas sesji zdjęciowej, możesz wyrazić jego prawdziwy charakter.